3
Doğal bir antioksidan kaynağı olarak bilinen dut ve dut pekmezi uzun yıllardan beri soframızda yer almaktadır. Güzel tadının yanı sıra vitamin ve mineral deposu olması da dut pekmezini vazgeçilmez yapan unsurlardan. Dut pekmezi kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt ve demir mineralleri bakımından çok zengindir. Öyle ki içerisinde bulunan değerler bakımından (thiamin, riboflavin ve demir vb.) dut pekmezi, baldan bile daha kuvvetli bir besin olarak kabul edilir.  
Kaliteli dut pekmezi yapabilmenin en önemli unsuru da mevsiminde toplanan, taze dutlardan geçmektedir. İçeriği ne kadar iyi olursa vitamin ve mineral desteği de o denli kuvvetli olmaktadır.  
Uzmanların sık sık dile getirdiğine göre, dut pekmezi, mineral miktarının fazla ve emiliminin de yüksek olması sebebiyle hamilelik dönemlerinde olan ve emziren kadınların, iyileşme sürecinde olan hastaların beslenmesinde yer alması gereken doğal bir besindir. 
Uzmanlar, yaklaşan kış aylarına karşı dut pekmezini önermektedir. Soğuk algınlığına karşı doğal bir kalkan olarak bilinen dut pekmezi Anadolu insanının hali hazırda çok uzun yıllardır da tercihi olmuştur.  
Bunun yanında da, bu denli değerli bir besinin piyasada çok fazla sahtesinin bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.  
Peki, sahte dut pekmezi nasıl anlaşılır? Bu soruya kesin bir yargı bir cevap verebilmek maalesef pek mümkün olmayabilir. Bazı üreticiler glikoz veya glikoz şurubu ekleyerek pekmez üretebilmektedir. Hakiki dut pekmezi kıvam olarak yoğun ama akışkan olacaktır. Net olarak hakiki dut pekmezi veya sahte dut pekmezi diyebilmemiz için analiz yapmamız gerekmektedir.  
Dut pekmezi üretilirken dikkat edilmesi gereken nokta üretim yöntemidir. Kaynatılarak yapılan dut pekmezlerinin içerisinde HMF adlı madde açığa çıkmaktadır. 
HMF Nedir?  
HMF üretilme esnasında ısıl işleme maruz kalan gıdalar için şekerler ve aminoasitlerin tepkimeye girmesi ile oluşan bir ara üründür. Şekerli gıdaların uygun olmayan sıcaklık koşullarında üretilmesi ve / veya saklanması sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Açılımı Hidroksimetil Furfural’dir. Kanserojen etkilerinin yanı sıra üst solunum yolu, göz, deri ve mukoza membranlarını tahriş edici özellikleri olduğu bilinmektedir. Öyle ki Türk Gıda Kodeksi de şekerli gıdalardaki HMF miktarı için sınırlama getirmiş durumdadır 
Dünya genelinde hızla artış gösteren kanser vakalarına karşın satın alacağımız, tüketeceğimiz ürünleri özenle seçmemiz gerekmekte. Özellikle fayda sağlaması amacı ile kullanacağımız ürünlerin, üretilme yöntemlerine ve sahte olma ihtimali olması sebebiyle, sağlığımıza zarar vermelerine göz yummamalıyız.  
Aksu Vital pekmezleri için Malatya’nın organik dutları kullanılmaktadır. Yüksek basınç altında düşük sıcaklıkta üretildikleri için besin değerleri kaybolmamakta aynı zamanda HMF dediğimiz yukarıda bahsettiğimiz oluşum meydana gelmemektedir.